Winix ZERO air purifier
The purifier is suitable for medium-sized spaces, such as living rooms, offices or surgeries. Extremely high performance, high efficiency and very low energy consumption are guaranteed by certifications. It offers simple operation and low maintenance.
Key functions and features
- recommended for rooms up to 99 m2 (regular cleaning, prevention)
- the recommended room size for allergy and asthma sufferers is up to 35 m2 (filtered 4.5 times per hour)
- 5 speed modes
- 4 cleaning stages with 99.999% efficiency (washable pre-filter, HEPA H13, carbon filter, PlasmaWave®)
- automatic, manual and night mode
- air quality indicator - display of current air pollution in 3 levels
- filter replacement indicator - intelligent evaluation based on operating time and cleaning performance
- dust sensor – sensitively evaluates air quality and automatically regulates performance
- light sensor – switches to night mode, dimming the panel brightness and switching the purifier to silent mode
- clear control panel with LED indication
- timer – automatic shutdown in 1, 4 or 8 hours
Air quality indicator
Dust particle sensor continuously monitors the air quality in the room and automatically regulates the purifier's performance. When the sensor detects pollution (stirred dust, smoke, ultrafine particles), the air quality indicator changes color and the cleaning speed increases. This way, the purifier actively responds to pollution in the air that you would otherwise breathe thanks to the sensor.
Highly efficient filtration system
The advanced filtration system removes dust, pollen, animal allergens, cigarette smoke, bacteria and viruses, mold spores, organic chemicals and household odors from the air. The patented PlasmaWave® technology creates positive and negative ions that break down impurities in the air at the molecular level and also gives it a fresh charge, as it does in nature.
- Activated carbon filter – removes odors, various harmful gases and volatile organic compounds from the air.
- HEPA filter H13 – captures up to 99.999% of all allergens and impurities from 0.003 microns in size, such as pollen grains, mites, mold spores, ultrafine dust particles, animal allergens, bacteria, microorganisms and smoke.
- PlasmaWave technology – creates hydroxyls that neutralize odors, harmful gases, volatile organic compounds and destroy viruses and bacteria. Cleaning does not produce harmful ozone.
Certified efficiency
- ECARF - this certification is only granted to products that meet strict criteria for effectiveness and are therefore suitable for people suffering from allergies. One of the requirements is a strict criterion regarding ozone production.
- UK Allergy - this certificate awarded by The British Allergy foundation declares that the product has been tested in an independent laboratory with proven effectiveness in removing or reducing allergens.
Safety instructions
Test bezpečnostní upozornění
| Rozměry (cm) | 43.5 × 26.5 × 63.5 |
|---|---|
| Color | white, black |
| Max. air output | 390 m3/h |
| Dimensions (w x d x h) | 380 × 208 × 600 mm |
| Max. input power | 70 W |
| Noisiness | 50,6 dB |
| Number of power stages | 4 |
| Timer | ano |
| Max. room/space size | 62 m2 |
| Ionizer | ano (plazmový) |
| Night mode | ano |
| Remote control | ne |
| Filter replacement/maintenance indicator | ano |
| Automatic regulation | ano |
| Control via mobile phone | ne |
| Odor and gas sensor | ne |
| Dust sensor | ano |
| Light sensor | ano |
| Humidity sensor | ne |
| Air humidification | ne |
| Rozměry (cm) | 43.5 × 26.5 × 63.5 |
|---|---|
| Color | white, black |
| Max. air output | 390 m3/h |
| Dimensions (w x d x h) | 380 × 208 × 600 mm |
| Max. input power | 70 W |
| Noisiness | 50,6 dB |
| Number of power stages | 4 |
| Timer | ano |
| Max. room/space size | 62 m2 |
| Ionizer | ano (plazmový) |
| Night mode | ano |
| Remote control | ne |
| Filter replacement/maintenance indicator | ano |
| Automatic regulation | ano |
| Control via mobile phone | ne |
| Odor and gas sensor | ne |
| Dust sensor | ano |
| Light sensor | ano |
| Humidity sensor | ne |
| Air humidification | ne |








