AirKomfort UH-01 air humidifier
Description of the UH-01 humidifier
The optimal indoor air humidity should be between 40 - 60%. Too dry air affects the quality of our sleep, reduces immunity and promotes the growth of viruses and bacteria. If we struggle with the problem of dry hair and skin, breathing difficulties and often have an irritated nose, eyes and throat, it is probably the fault of too dry air. Then it is worth thinking about buying a dry air humidifier.
AIRKOMFORT UH-01 is a small and compact device that is suitable for maintaining adequate humidity in rooms up to 25 m². The tank capacity is 3 l, which is enough for up to 10 hours of continuous operation. Its advantages include a variable output nozzle, easy control using a rotary knob and a unique method of filling with water from above, which makes handling easier and reduces the risk of spilling water to a minimum.
Easy operation and cleaning are a matter of course. Fill the device with water, plug it into the socket and you can humidify. You can choose the desired power yourself with the rotary knob. The output mist is cool, so there is no risk of burns or scalding. The device is therefore safe for both children and pets. Use the variable output nozzle to adjust the direction of the mist output.
Product features
- Contactless filling
- Possibility of rotating the outlet nozzle
- Aroma essence reservoir
- Colorful backlighting during operation
The humidifier is illuminated by very soft, dimmed lighting that changes color. This lighting signals the correct functioning of the humidifier and does not disturb even at night. At the bottom of the humidifier there is a compartment with an air filter, where you can insert a cosmetic swab with a few drops of your favorite aroma essence and thus create a pleasant home environment.
You can add disinfectant to this humidifier, which the humidifier then sprays into the space. You cannot use any disinfectant, you must follow the advice and instructions for use of the disinfectant manufacturer
Recommended accessories:
Silver ionization stick A7017 – guarantees the hygienic safety of water. By releasing silver ions into the water, it prevents microorganisms from living. Its lifespan is 1 year. It does not work based on any chemical reaction, its use is completely safe and harmless.
Calc Off A7417 – cleaning and descaling agent for all air humidifiers.
Safety instructions
| Rozměry (cm) | 23 × 14 × 27.5 |
|---|---|
| Hlučnost | 30 dB |
| Časovač | ne, ne |
| Noční režim | ne |
| Ionizátor | ne |
| Rozměry (š × h × v) | 140 × 230 × 275 mm |
| Max. velikost místnosti/prostoru | 25 m2 |
| Max. příkon | 30 W |
| Regulátor vlhkosti (hygrostat) | ne |
| Aromaterapie | ano |
| Předehřev vody / příhřev mlžiny | ne |
| Princip zvlhčování | ultrazvuk |
| Změkčovací filtr (patrona) | ne |
| Air purification | ne |
| Vrchní plnění | ano |
| Regulace výkonu | ano |
| Rozměry (cm) | 23 × 14 × 27.5 |
|---|---|
| Hlučnost | 30 dB |
| Časovač | ne, ne |
| Noční režim | ne |
| Ionizátor | ne |
| Rozměry (š × h × v) | 140 × 230 × 275 mm |
| Max. velikost místnosti/prostoru | 25 m2 |
| Max. příkon | 30 W |
| Regulátor vlhkosti (hygrostat) | ne |
| Aromaterapie | ano |
| Předehřev vody / příhřev mlžiny | ne |
| Princip zvlhčování | ultrazvuk |
| Změkčovací filtr (patrona) | ne |
| Air purification | ne |
| Vrchní plnění | ano |
| Regulace výkonu | ano |





