Boneco H400 Smart air purifier humidifier
The Boneco H400 Smart hybrid humidifier is designed to ensure a healthy and comfortable indoor environment. It is useful both in winter, when the air is dry, and during the pollen season, when the air needs to be cleaned of allergens. Thanks to its 12l tank, it can work for long hours, and its hybrid system (evaporation mat + pollen filter) can effectively humidify and filter impurities from the air at the same time.
Advanced air filtration
- permanent pre-filter – captures hair, animal hair, house dust and other larger impurities
- pollen filter – highly efficiently filters fine dust, pollen and animal allergens, mold spores and bacteria
As an alternative to the pollen filter, it is possible to purchase a comfort filter, which offers even higher filtration efficiency and at the same time absorbs odors.
Control via the Boneco Healthy Air mobile application
Thanks to the wireless Wi-Fi interface you can control the Boneco H400 Smart remotely. The application allows you to set the target humidity, change operating modes, plan up to 12 individual timers and monitor the history of air quality and humidity. The application also allows you to adjust the brightness of the display according to the ambient light and warns you when the filter needs to be cleaned or replaced. There is also voice control support via Google Home and Amazon Alexa.
3 operating modes
- hybrid mode – the device simultaneously humidifies and filters the air thanks to the included HYBRID filter
- air humidification without cleaning – after removing the HYBRID filter, the device works only as a humidifier
- air cleaning without humidification – with an empty water tank, the device will function as a standalone air purifier
The following programs are available for all three modes:
- Automatic – based on the values measured by the hygrostat, the device adjusts the humidification power itself. As soon as the air humidity reaches 50%, the device switches to standby mode and starts again if the humidity drops below the set level.
- Manual – using the rotary selector on the front, the humidification intensity can be set in six levels. The desired target humidity can be adjusted in the mobile application.
- Baby mode – the preset target humidity is increased to 60%, which is more suitable for infants and young children. To make the operation as quiet as possible, the fan is limited to levels 1-4. The mode is activated in the mobile app.
- Sleep mode – the target humidity is set to 45% and the fan speed is limited to level 1 to make the operation as quiet as possible. The mode is activated in the mobile app.
Other functions and features of the Boneco H400 Smart air humidifier
- 6 power levels
- aromatherapy – just add a few drops of your favorite essential oil to the built-in tank and you will immediately create a pleasant relaxing atmosphere
- status LEDs around the control dial – indication of the selected mode, current power and empty tank
- automatic shutdown when there is no water in the tank
- antibacterial water treatment – the ionizing silver bar uses the natural antimicrobial properties of silver to keep the water in the tank hygienically clean
- easy maintenance – the lower tub and humidifying drum can be washed in the dishwasher
Package Contents
- Boneco H400 air humidifier
- AH300 pollen filter
- AW200 evaporation mat
- Ionic Silver Stick A7017 silver ionization stick
- power adapter
- quick guide
Safety instructions
| Colour | bílá |
|---|---|
| Max. vzduchový výkon | 100 m3/h |
| Automatické vypnutí | ano |
| Rozměry (cm) | 40 × 50 × 100 |
| Hlučnost | 55 dB |
| Časovač | ano |
| Noční režim | ano |
| Automatická regulace | ano |
| Indikátor výměny/údržby filtru | ano |
| Ionizátor | ne |
| Ovládání přes mobilní telefon | ano |
| Počet stupňů výkonu | 6 |
| Rozměry (š × h × v) | 280 × 400 × 465 mm |
| Senzor vlhkosti | ano |
| Max. velikost místnosti/prostoru | 60 m2 |
| Max. příkon | 11,6 W |
| Regulátor vlhkosti (hygrostat) | ano |
| Aromaterapie | ano |
| Princip zvlhčování | studený odpar |
| Air purification | ano |
| Vrchní plnění | ne |
| Regulace výkonu | ano |
| Colour | bílá |
|---|---|
| Max. vzduchový výkon | 100 m3/h |
| Automatické vypnutí | ano |
| Rozměry (cm) | 40 × 50 × 100 |
| Hlučnost | 55 dB |
| Časovač | ano |
| Noční režim | ano |
| Automatická regulace | ano |
| Indikátor výměny/údržby filtru | ano |
| Ionizátor | ne |
| Ovládání přes mobilní telefon | ano |
| Počet stupňů výkonu | 6 |
| Rozměry (š × h × v) | 280 × 400 × 465 mm |
| Senzor vlhkosti | ano |
| Max. velikost místnosti/prostoru | 60 m2 |
| Max. příkon | 11,6 W |
| Regulátor vlhkosti (hygrostat) | ano |
| Aromaterapie | ano |
| Princip zvlhčování | studený odpar |
| Air purification | ano |
| Vrchní plnění | ne |
| Regulace výkonu | ano |














