Boneco Healthy Air U200 humidifier
The Swiss company Boneco produced the first humidifier in 1963 and, thanks to many years of experience and innovation, is one of the leaders in the European market in the field of air treatment. Now it presents a new line of ultrasonic humidifiers that stand out with great performance and a design that will inspire you.
Product description
The practical and compact design of the Boneco U200 humidifier fits anywhere, the device is quiet and thanks to the integrated aroma essence tank you can refresh the air with a pleasant scent.
It is no coincidence that the Boneco U200 humidifier won the prestigious Red Dot Award for design.
The Boneco U200 humidifier converts water into fine mist thanks to efficient high-frequency technology, which is then distributed into the surrounding air using a fan.
Thanks to a humidification capacity of up to 300 ml/h, the humidifier can be used in rooms up to 50 m2 and easy control is ensured by a special control knob. The water tank has a capacity of 3.5 liters and is easily accessible, so refilling water is simple and hassle-free. When the device is in operation, the backlight of the reservoir is blue and thanks to the viewing window, it is possible to check the water level visually. If the water in the reservoir is running low, the backlight of the reservoir changes to red.
On the back of the device is the already mentioned aroma essence reservoir, into which a piece of cotton wool, cosmetic tampon or cloth is inserted and a few drops of your favorite natural or essential oil are dripped onto it, the aroma of which is then gradually released by the device.
Features:
- Suitable for the use of essential oils
- Pleasant lighting will create a relaxation zone from the interior
- Very easy to operate with a single button
- Practical reminder to refill the humidifier
- Easy to use and clean
- Elegant design (Red Dot Award winner)
- Removable water tank for easy filling
- Included in the package:
The Boneco A7017 silver ionization stick ensures the gradual release of silver ions into the water, making it impossible for microorganisms to live and ensuring that the water is hygienically safe. The lifespan of the Boneco A7017 silver ionization stick is 1 year and its use is completely safe and harmless.
Other recommended accessories:
The 2-in-1 Aqua PRO A250 water filter then reduces the risk of damage to the device by limescale, reduces water hardness and, thanks to activated carbon, absorbs impurities and also copes with water odor.
Calc Off A7417 - a descaling agent suitable for all air humidifiers.
The history of the family company Boneco AG dates back to 1956. In that year, Hans Frei and his son Roland founded the Plaston company in the garage of their family home in Switzerland. Their story is one of the happy ones. The company, which today operates under the name Boneco, has become a very successful international company on the global market in the field of Air Treatment. Many years of experience have put Boneco at the forefront of quality and design.
Safety instructions
| Rozměry (cm) | 40 × 50 × 100 |
|---|---|
| Hlučnost | 25 dB |
| Časovač | ne, ne |
| Noční režim | ne |
| Rozměry (š × h × v) | 240 × 120 × 263 mm |
| Max. velikost místnosti/prostoru | 50 m2 |
| Max. příkon | 20 W |
| Regulátor vlhkosti (hygrostat) | ne |
| Aromaterapie | ano |
| Předehřev vody / příhřev mlžiny | ne |
| Princip zvlhčování | ultrazvuk |
| Změkčovací filtr (patrona) | ano |
| Air purification | ne |
| Vrchní plnění | ne |
| Regulace výkonu | ano |
| Rozměry (cm) | 40 × 50 × 100 |
|---|---|
| Hlučnost | 25 dB |
| Časovač | ne, ne |
| Noční režim | ne |
| Rozměry (š × h × v) | 240 × 120 × 263 mm |
| Max. velikost místnosti/prostoru | 50 m2 |
| Max. příkon | 20 W |
| Regulátor vlhkosti (hygrostat) | ne |
| Aromaterapie | ano |
| Předehřev vody / příhřev mlžiny | ne |
| Princip zvlhčování | ultrazvuk |
| Změkčovací filtr (patrona) | ano |
| Air purification | ne |
| Vrchní plnění | ne |
| Regulace výkonu | ano |










