Boneco P370 air purifier
Boneco P370 - An air purifier for all your needs.
Simple - User-friendly
Powerful - HEPA 13 filter
Smart - Purifies the air automatically
Description of the device
The P370 purifier has an integrated particle sensor. This is a colored backlight located on the main panel. So a single glance is enough to instantly check the air quality in the interior. The colored backlight tells you - blue is good, orange is medium and red is poor air quality.
The P370 can be controlled manually or automatically. In automatic mode, it adjusts its performance according to the air quality. The modern design of the purifier will become a pleasant addition to any interior. It does not take up much space, so it is also suitable for smaller interiors. On the clear display, you can set the automatic mode, UV light, IONization, power level or timer.
5-stage cleaning
Thanks to this cleaning system, you will breathe perfectly clean air.
1) Pre-filter
- It captures large dust particles and hair.
2) HEPA filter with H13 efficiency
- Cleans the air from fine dust, smoke and allergens.
3) Ionizer
- Increases filter performance
4) UV-C light
- Reduces certain viruses and bacteria*
5) Photocatalytic filter
- Reduces chemicals and odors
Main advantages of the purifier:
- high-performance cleaning, up to 230 m³/hour CADR
- HEPA filter class H13
- UV-C lamp
- ionization
- photocatalytic filter
- 5-stage purification that kills some bacteria and viruses*
- hEPA filter captures PM 2.5 particles, pollutants, dust, smoke and allergens
- ionizer increases filter efficiency and helps remove airborne particles
- timer
- auto mode
- filter replacement light alerts you when to check and replace the filter to ensure optimal filter performance at all times
*Bacteria elimination rate (Staphylococcus albus 8032 - 98.48%, Escherichia coli 8099 - 99.76%) according to GB21551.3-2010; Virus removal rate (E. Coli Phage Phi-X174 - 99.98%) according to T/SAEPI 005-202
Safety instructions
| Max. vzduchový výkon | 240 m?/h |
|---|---|
| Rozměry (cm) | 40 × 50 × 100 |
| Hlučnost | 62 dB |
| Časovač | ano |
| Noční režim | ano |
| Dálkové ovládání | ne |
| Automatická regulace | ano |
| Indikátor výměny/údržby filtru | ano |
| Ionizátor | ano, vypínatelný |
| Ovládání přes mobilní telefon | ne, ne |
| Rozměry (š × h × v) | 218 × 225 × 692 mm |
| Senzor pachů a plynů | ne |
| Senzor prachu | ano |
| Senzor světla | ne |
| Senzor vlhkosti | ne |
| Max. velikost místnosti/prostoru | 38 m2 |
| Zvlhčování vzduchu | ne |
| Max. příkon | 48 W |
| Max. vzduchový výkon | 240 m?/h |
|---|---|
| Rozměry (cm) | 40 × 50 × 100 |
| Hlučnost | 62 dB |
| Časovač | ano |
| Noční režim | ano |
| Dálkové ovládání | ne |
| Automatická regulace | ano |
| Indikátor výměny/údržby filtru | ano |
| Ionizátor | ano, vypínatelný |
| Ovládání přes mobilní telefon | ne, ne |
| Rozměry (š × h × v) | 218 × 225 × 692 mm |
| Senzor pachů a plynů | ne |
| Senzor prachu | ano |
| Senzor světla | ne |
| Senzor vlhkosti | ne |
| Max. velikost místnosti/prostoru | 38 m2 |
| Zvlhčování vzduchu | ne |
| Max. příkon | 48 W |




