Boneco S200 steam humidifier
Do you prefer easy operation, nice design and a healthy environment? Then the Boneco S200 steam humidifier is designed for you. The steam system heats the water to boiling point and then releases the resulting mist into the surroundings. Thanks to a special built-in fan, the output mist is pleasantly warm, but not hot. So you don't have to worry that children or pets could get scalded. The warm output mist can affect the temperature in the room, which you will certainly appreciate in the winter. Bringing the water to a boil guarantees absolutely hygienic humidification. Boiling destroys all microbes in the water and also rids it of minerals that settle on furniture in the form of white powder.
The dominant feature of the device is the large control knob, which offers 2 humidification levels and the selection of the "Cleaning" mode. Thanks to the transparent window on the front, you have an immediate overview of the amount of water in the water tank. If the water in the tank runs out, the device will automatically turn off. The humidifier has a compartment for aromatic essences. Drop a few drops of your favorite fragrance into this container and improve the atmosphere of your interior even more.
Product features:
- Hygienic humidification thanks to water preheating
- Pleasantly warm output mist
- The cleaning mode makes maintaining the device even easier
- Aroma essence container
- Easy operation with a single button
- LED light signaling (Blue - the device is working, red - the water tank is empty, blue flashing - the system is in "Cleaning" mode)
- Removable water tank
- Recommended accessories included in the package:
Accessories
Antimineral pad A451 - reduces the formation of calcium and limescale in the device.
Calc Off A7417 - cleaning and descaling agent for all humidifiers.
The history of the family company Boneco AG dates back to 1956. In that year, Hans Frei and his son Roland founded Plaston in the garage of their family home in Switzerland. Their story is one of the happy ones. The company, which today operates under the name Boneco, has become a very successful international company on the global market in the field of air treatment. Many years of experience have put Boneco at the forefront of quality and design.
Safety instructions
| Rozměry (cm) | 40 × 50 × 100 |
|---|---|
| Hlučnost | 42 dB |
| Časovač | ne, ne |
| Noční režim | ne |
| Ionizátor | ne |
| Rozměry (š × h × v) | 316 × 172 × 281 mm |
| Max. velikost místnosti/prostoru | 50 m2 |
| Max. příkon | 285 W |
| Regulátor vlhkosti (hygrostat) | ne |
| Aromaterapie | ano |
| Předehřev vody / příhřev mlžiny | ano |
| Princip zvlhčování | parní |
| Změkčovací filtr (patrona) | ano |
| Air purification | ne |
| Vrchní plnění | ne |
| Regulace výkonu | ano |
| Rozměry (cm) | 40 × 50 × 100 |
|---|---|
| Hlučnost | 42 dB |
| Časovač | ne, ne |
| Noční režim | ne |
| Ionizátor | ne |
| Rozměry (š × h × v) | 316 × 172 × 281 mm |
| Max. velikost místnosti/prostoru | 50 m2 |
| Max. příkon | 285 W |
| Regulátor vlhkosti (hygrostat) | ne |
| Aromaterapie | ano |
| Předehřev vody / příhřev mlžiny | ano |
| Princip zvlhčování | parní |
| Změkčovací filtr (patrona) | ano |
| Air purification | ne |
| Vrchní plnění | ne |
| Regulace výkonu | ano |












