Boneco S450 steam humidifier
The Boneco S450 steam humidifier will help eliminate problems with dry air in the home. It is an effective solution to prevent respiratory tract irritation and dry skin. The main benefits of this model are high performance, hygienic air humidification without bacteria and easy maintenance.
Hygienic air humidification
The Boneco S450 steam humidifier heats water to the boiling point and creates steam, which helps to quickly humidify the air in the room. In addition, boiling water eliminates bacteria and other germs found in stagnant water, which guarantees hygienic air humidification. In addition, the warm steam slightly increases the temperature in the room, creating a more pleasant environment.
Thanks to the cooling fan, the mist at the outlet is pleasantly warm, so there is no risk of scalding children or pets during operation.
Functions and features of the Boneco S450 steam humidifier
- suitable for rooms up to 100 m²
- intelligent operating modes
- ◦ AUTO – the required relative air humidity is preset to 50%, the device selects the appropriate power level to achieve this value as quickly as possible.
- ◦ SLEEP – the desired relative humidity is preset to 45%, the device selects the appropriate power level to achieve this value as quickly as possible.
- ◦ MANUAL – possibility of setting the target humidity and regulating the humidification power in 3 levels
- built-in hygrostat – the target humidity can be set in the range of 30 to 70%
- continuous humidification function
- clear LED display – display of the current/target humidity and the set power
- on and off timer – 1 to 9 hours
- removable 7l water tank with handle
- signaling of cleaning and lack of water in the tank
- cleaning program – adding a descaling agent and setting the cleaning time removes limescale from the evaporator bowl, water container and steam pipe
- aromatherapy – adding a few drops of essential oil to the built-in reservoir will scent the room with your favorite scent
- no filters are required for operation
- high-quality components with a long service life
Package contents
- Steam humidifier Boneco S450
- CalcOff A7417 descaling agent
- A451 anti-limescale insert
- brief operating instructions
- safety instructions
Safety instructions
| Rozměry (cm) | 41 × 29 × 41.5 |
|---|---|
| Hlučnost | 44 dB |
| Časovač | ano |
| Noční režim | ano |
| Rozměry (š × h × v) | 355 × 240 × 335 mm |
| Max. velikost místnosti/prostoru | 60 m2 |
| Max. příkon | 480 W |
| Regulátor vlhkosti (hygrostat) | ano |
| Aromaterapie | ano |
| Předehřev vody / příhřev mlžiny | ano |
| Princip zvlhčování | parní |
| Změkčovací filtr (patrona) | ano |
| Air purification | ne |
| Vrchní plnění | ne |
| Regulace výkonu | ano |
| Rozměry (cm) | 41 × 29 × 41.5 |
|---|---|
| Hlučnost | 44 dB |
| Časovač | ano |
| Noční režim | ano |
| Rozměry (š × h × v) | 355 × 240 × 335 mm |
| Max. velikost místnosti/prostoru | 60 m2 |
| Max. příkon | 480 W |
| Regulátor vlhkosti (hygrostat) | ano |
| Aromaterapie | ano |
| Předehřev vody / příhřev mlžiny | ano |
| Princip zvlhčování | parní |
| Změkčovací filtr (patrona) | ano |
| Air purification | ne |
| Vrchní plnění | ne |
| Regulace výkonu | ano |





