Boneco U350 air humidifier
The powerful Boneco U350 ultrasonic humidifier ensures quick air humidification in larger rooms up to 80 m2 in size. It is an effective solution to prevent drying of the air in the room, which causes irritation of the respiratory tract and drying of the skin.
The humidifier is equipped with a mist heating function, thanks to which it provides a refreshing cooling mist in the summer and a soothing warm mist in the winter. For pleasant relaxation, you can add a few drops of essential oil to the aroma tank to scent the room.
Functions and features of the Boneco U350 ultrasonic humidifier
- 3 power levels
- practical top filling
- programmable hygrostat – the target humidity can be set between 30 and 70%
- automatic mode – the required relative humidity is preset to 50%, the device selects the appropriate power level to achieve this value as quickly as possible
- continuous mode – continuous air humidification regardless of the ambient humidity in the room
- on and off timer
- heating function – heats the mist to a temperature of approximately 35 °C, thus maintaining a pleasant room temperature
- aromatherapy – by adding a few drops of essential oil to the built-in reservoir, you can scent the room with your favorite scent
- demineralization cartridge – prevents the formation of limescale
- ionization stick Ionic Silver Stick® – prevents the growth of bacteria and other pathogens in water, the stick must be changed regularly
- touch control and clear LED display
- bidirectional nozzle ensures more effective mist dispersion
- backlit water level indicator
- signaling of lack of water in the tank and cleaning
Package contents
- ultrasonic humidifier Boneco U350
- demineralization cartridge A250
- ionization stick Ionic Silver Stick® A7017
- CalcOff descaling agent A7417
- cleaning brush
- water hardness test strip
- brief operating instructions
- safety instructions
Safety instructions
Parameters
| Rozměry (cm) | 37 × 21.3 × 37.5 |
|---|---|
| Hlučnost | 35 dB |
| Časovač | ano |
| Noční režim | ne |
| Ionizátor | ne |
| Rozměry (š × h × v) | 30,8 x 16,5 x 32,5 cm |
| Max. velikost místnosti/prostoru | 60 m2 |
| Max. příkon | 110 W |
| Regulátor vlhkosti (hygrostat) | ano |
| Aromaterapie | ano |
| Předehřev vody / příhřev mlžiny | možnost ohřevu páry |
| Princip zvlhčování | ultrazvuk |
| Změkčovací filtr (patrona) | ano |
| Air purification | ne |
| Vrchní plnění | ano |
| Regulace výkonu | ano |
Download
Boneco_U350_navod_CZ_SK.pdf (pdf, 3 MB)
| Rozměry (cm) | 37 × 21.3 × 37.5 |
|---|---|
| Hlučnost | 35 dB |
| Časovač | ano |
| Noční režim | ne |
| Ionizátor | ne |
| Rozměry (š × h × v) | 30,8 x 16,5 x 32,5 cm |
| Max. velikost místnosti/prostoru | 60 m2 |
| Max. příkon | 110 W |
| Regulátor vlhkosti (hygrostat) | ano |
| Aromaterapie | ano |
| Předehřev vody / příhřev mlžiny | možnost ohřevu páry |
| Princip zvlhčování | ultrazvuk |
| Změkčovací filtr (patrona) | ano |
| Air purification | ne |
| Vrchní plnění | ano |
| Regulace výkonu | ano |
Boneco_U350_navod_CZ_SK.pdf (pdf, 3 MB)





