Boneco U700 Smart air humidifier
Boneco U700 Smart is designed for users looking for a combination of high humidification efficiency and modern control. Thanks to the 9l tank, it can work for long hours without the need to refill water.
Ultrasonic technology creates a fine mist that is dispersed in the environment by a fan to increase the humidity of the air effectively and quietly.
Control via the Boneco Healthy Air mobile application
You can control the Boneco U700 Smart remotely thanks to the wireless Wi-Fi interface . The application allows you to set the target humidity, change operating modes, schedule up to 10 individual timers and monitor the humidity history. The application also allows you to adjust the brightness of the display according to the ambient light and warns you when the filter needs cleaning or replacement. There is also voice control support via Google Home and Amazon Alexa.
3 operating modes
- automatic mode – the required relative humidity is preset to 50%, the device selects the appropriate power level to achieve this value as quickly as possible
- manual mode – the target humidity can be set between 30 and 70%
- continuous mode – continuous air humidification regardless of the ambient humidity in the room
Other functions and features of the Boneco U700 Smart air humidifier
- 3 fan power levels
- up to 22 hours of continuous operation on one charge
- bidirectional nozzle for more effective mist dispersion
- mist heating – a pleasant temperature of 35 °C, increasing the efficiency of humidification
- LED display – display of current and target humidity, indication of function settings
- night mode – switching off the backlight of the control panel and tank
- on and off timer
- variable color LED backlight of the tank
- aromatherapy – by adding essential oil to the built-in aroma tank, you can scent the room and create a pleasant atmosphere
- antibacterial water treatment – the Ionic Silver Stick prevents the growth of bacteria and other germs in water
- demineralization cartridge – prevents the formation of limescale
- self-cleaning mode – the water is heated to approximately 60 °C to intensify the descaling process
- signaling of lack of water in the tank
Package contents
- ultrasonic humidifier
- 1× ionizing silver bar A7017
- 1× demineralization filter A250 Aqua Pro
- CalcOff descaling agent A7417
- power adapter
- brief operating instructions
Safety instructions
| Colour | bílá |
|---|---|
| Automatické vypnutí | ano |
| Rozměry (cm) | 40 × 26 × 41.7 |
| Hlučnost | 35 dB |
| Časovač | ano |
| Noční režim | ano |
| Automatická regulace | ano |
| Ionizátor | ne |
| Ovládání přes mobilní telefon | ano |
| Počet stupňů výkonu | 3 |
| Rozměry (š × h × v) | 325 × 190 × 360 mm |
| Senzor vlhkosti | ano |
| Max. velikost místnosti/prostoru | 100 m2 |
| Max. příkon | 170 W |
| Regulátor vlhkosti (hygrostat) | ano |
| Aromaterapie | ano |
| Předehřev vody / příhřev mlžiny | ano |
| Princip zvlhčování | ultrazvuk |
| Změkčovací filtr (patrona) | ano |
| Air purification | ne |
| Vrchní plnění | ne |
| Regulace výkonu | ano |
| Colour | bílá |
|---|---|
| Automatické vypnutí | ano |
| Rozměry (cm) | 40 × 26 × 41.7 |
| Hlučnost | 35 dB |
| Časovač | ano |
| Noční režim | ano |
| Automatická regulace | ano |
| Ionizátor | ne |
| Ovládání přes mobilní telefon | ano |
| Počet stupňů výkonu | 3 |
| Rozměry (š × h × v) | 325 × 190 × 360 mm |
| Senzor vlhkosti | ano |
| Max. velikost místnosti/prostoru | 100 m2 |
| Max. příkon | 170 W |
| Regulátor vlhkosti (hygrostat) | ano |
| Aromaterapie | ano |
| Předehřev vody / příhřev mlžiny | ano |
| Princip zvlhčování | ultrazvuk |
| Změkčovací filtr (patrona) | ano |
| Air purification | ne |
| Vrchní plnění | ne |
| Regulace výkonu | ano |









