Meaco Armin® 300 Humidifier
The Meaco Armin® 300 humidifier will naturally increase the humidity in large interiors. This modern helper not only improves the air quality in your home, but also promotes a more restful sleep, relieves irritated airways and reduces the risk of dry skin and tired eyes.
Designed for user comfort
The Armin® humidifier range was designed together with users and the manufacturer used more than 30 years of experience in caring for indoor air quality in its development. The result is a sophisticated design with dual airflow and high humidification performance.
Powerful and quiet air humidification
The powerful fan ensures faster and more effective evaporation in large spaces. During operation, the humidifier is very quiet, making it an ideal companion for a bedroom or children's room.
Hygienic air humidification without bacteria and viruses
To prevent the growth of bacteria and other germs in the water tank, the device includes a Silvertex® sterilization insert. This releases silver ions into the water, which ensure that the water in the tank remains clean and prevents the spread of microorganisms into the air.
Liquid scale has no chance
Evaporation technology prevents scale particles from spreading into the air and settling around the device, which is a common phenomenon in ultrasonic humidifiers. The filters are designed for long-term use, thanks to the possibility of rotating them in the tank.
Convenient filling with water even during operation
The unique design of the tank allows easy filling of water directly in the washbasin or sink. You can pour water into the tank directly from the container or use the side filling flap, which allows convenient filling of water even during operation of the humidifier.
Easy maintenance
The rounded edges and modular design of the Armin® humidifier allow for quick and easy cleaning of the device. You can wash the water tank in the dishwasher if it gets dirty.
Other functions and features of the Meaco Armin® 300 humidifier
- 4 operating modes
- intelligent humidification - automatic humidification at a set target humidity, which can be selected from 40 to 70% in 5% increments
- continuous operation - continuous humidification of the air regardless of the ambient humidity in the room
- turbo mode – fast humidification at maximum fan speed
- night mode – the fan speed is set to a low level and the backlight of the controls is turned off so as not to disturb you while you sleep
- 3 fan speeds
- LED display
- child lock
- visual and audible warning of empty tank
- maximum water level indicator
Package contents
- humidifier
- 2× humidification filter
- 1× Silvertex® insert with holder
- power adapter
- user manual
Safety instructions
| Colour | bílá, černá |
|---|---|
| Max. vzduchový výkon | 75 m3/h |
| Rozměry (cm) | 28.8 × 33 × 36.8 |
| Hlučnost | 42 dB |
| Časovač | ne, ne |
| Noční režim | ano |
| Dálkové ovládání | ne |
| Automatická regulace | ano |
| Ionizátor | ne |
| Ovládání přes mobilní telefon | ne, ne |
| Počet stupňů výkonu | 3 |
| Rozměry (š × h × v) | 278 × 228 × 270 mm |
| Senzor vlhkosti | ano |
| Max. velikost místnosti/prostoru | 44 m2 |
| Max. příkon | 6 W |
| Regulátor vlhkosti (hygrostat) | ano |
| Aromaterapie | ne |
| Předehřev vody / příhřev mlžiny | ne |
| Princip zvlhčování | studený odpar |
| Air purification | ne |
| Colour | bílá, černá |
|---|---|
| Max. vzduchový výkon | 75 m3/h |
| Rozměry (cm) | 28.8 × 33 × 36.8 |
| Hlučnost | 42 dB |
| Časovač | ne, ne |
| Noční režim | ano |
| Dálkové ovládání | ne |
| Automatická regulace | ano |
| Ionizátor | ne |
| Ovládání přes mobilní telefon | ne, ne |
| Počet stupňů výkonu | 3 |
| Rozměry (š × h × v) | 278 × 228 × 270 mm |
| Senzor vlhkosti | ano |
| Max. velikost místnosti/prostoru | 44 m2 |
| Max. příkon | 6 W |
| Regulátor vlhkosti (hygrostat) | ano |
| Aromaterapie | ne |
| Předehřev vody / příhřev mlžiny | ne |
| Princip zvlhčování | studený odpar |
| Air purification | ne |


















