Meaco Deluxe 202 Air Purifying Humidifier
The powerful ultrasonic humidifier Meaco Deluxe 202 from a renowned British manufacturer will ensure that the air humidity is maintained optimally in interiors with an area of up to 65 m2. In addition to humidification, the device also offers an air purification function, which is provided by a 3-stage filtration system.
Ultrasonic humidification technology
The humidifier is equipped with an ultrasonic oscillator that breaks water into very small droplets. These mix with the air and create a pleasantly warm or cool mist. Ultrasonic technology ensures a quick onset of action and constant humidification performance.
3-stage filtration system
A combined HEPA and carbon filter with an efficiency of 97.3% captures microparticles from 0.3 micrometers in size and at the same time removes unpleasant odors. The third stage of the filtration system is a UV sterilization lamp, which destroys bacteria and their germs found in water. This ensures maximum purity of the humidified air.
Aromatherapy function
You can drop your favorite essential oil into the aroma diffuser socket and instantly scent the interior, creating a pleasant atmosphere for your relaxation.
Intuitive touch control
All functions and modes can be set quickly and easily on the touch control panel. Above it is a digital LED display, which clearly displays information about air humidity, temperature, power level and set functions. You can also conveniently control the device using the supplied remote control.
Automatic air humidification
The Meaco Deluxe 202 humidifier is equipped with a built-in hygrostat, thanks to which it works fully automatically until it reaches the desired humidity level, which in automatic mode ranges between 50 and 60%. In manual mode, the target humidity value can be set in the range of 40 to 80%.
Key features of the Meaco Deluxe 202 humidifier
- maximum humidification capacity: 400 ml/h
- manual adjustment of humidity level between 40 and 80%
- removable water tank with a volume of 5.3 l
- 3-stage mist output regulation
- 2 directional nozzles - possibility of directing the output of humidified air
- hot or cold mist output
- 3-stage air filtration – HEPA filter, active carbon filter, UVC air sterilization
- ionizer – reduces dust and refreshes the air
- night mode – display backlight is off
- timer – automatic shutdown setting between 1 and 10 hours
- built-in aroma diffuser
- low operating noise
- touch control panel with LED display
- empty water tank indicator
- scale filter - prevents scale formation in the humidifier tank when using hard water
- cleaning indicator makes maintenance of the device easier
- remote control
British dehumidification specialist
The British dehumidifier brand Meaco was founded in 1991 and in its early days focused on developing technologies to ensure optimal air quality in museum spaces. Since 2009, the brand has specialized in the domestic and industrial dehumidification segment and is currently among the leading manufacturers of quality and award-winning products, which it supplies worldwide.
Safety instructions
| Colour | bílá, černá |
|---|---|
| Rozměry (cm) | 28.5 × 19.5 × 38 |
| Hlučnost | 45 dB |
| Časovač | ano |
| Noční režim | ano |
| Dálkové ovládání | ano |
| Automatická regulace | ano |
| Ionizátor | ano |
| Ovládání přes mobilní telefon | ne, ne |
| Počet stupňů výkonu | 3 |
| Rozměry (š × h × v) | 255 × 150 × 335 mm |
| Senzor vlhkosti | ano |
| Max. velikost místnosti/prostoru | 65 m2 |
| Max. příkon | 25 W |
| Regulátor vlhkosti (hygrostat) | ano |
| Aromaterapie | ano |
| Předehřev vody / příhřev mlžiny | ano |
| Princip zvlhčování | ultrazvuk |
| Změkčovací filtr (patrona) | ano |
| Air purification | ano |
| Colour | bílá, černá |
|---|---|
| Rozměry (cm) | 28.5 × 19.5 × 38 |
| Hlučnost | 45 dB |
| Časovač | ano |
| Noční režim | ano |
| Dálkové ovládání | ano |
| Automatická regulace | ano |
| Ionizátor | ano |
| Ovládání přes mobilní telefon | ne, ne |
| Počet stupňů výkonu | 3 |
| Rozměry (š × h × v) | 255 × 150 × 335 mm |
| Senzor vlhkosti | ano |
| Max. velikost místnosti/prostoru | 65 m2 |
| Max. příkon | 25 W |
| Regulátor vlhkosti (hygrostat) | ano |
| Aromaterapie | ano |
| Předehřev vody / příhřev mlžiny | ano |
| Princip zvlhčování | ultrazvuk |
| Změkčovací filtr (patrona) | ano |
| Air purification | ano |












