Stylies Antares humidifier and air washer
The Stylies Antares humidifier is an intelligent and energy-saving device that can not only humidify the air, but also purify it. It uses the principle of natural evaporation with innovative DAST technology, which brings its performance and efficiency to the level of humidifiers with two filters. The device has a manual and automatic mode that maintains the optimal humidity level in the room.
Key functions and features
- air purification and humidification function by natural cold evaporation
- DAST technology - up to 30% higher efficiency and humidification performance compared to classic humidifiers with cold evaporation
- Automatic mode - integrated hygrostat maintains air humidity at an optimal value between 40-60%
- suitable for medium-sized rooms up to 60 m2
- fan speed adjustment in 5 stages
- quiet operation - suitable for bedrooms and children's rooms
- tank: 6 l with water level indicator
- adjustable timer 2, 4, 8 h
- night mode - all LEDs off
- color humidity indicator
- replaceable filter cartridge with a service life of up to 24 months
- easy maintenance – the base can be cleaned in the dishwasher
- the water in the tank is protected by the antibacterial silver cube ISCTM, included in the package
- design product: Fabian Zimmerli
- certified Swiss quality
Accessories
Antibacterial silver cube (ISCTM)
The patented technology of gradually releasing silver ions prevents the formation and multiplication of bacteria and mold. Simply place the cube in the water tank. Immediately after that, the cube begins to react with the water. The efficiency of the cube is guaranteed for 1 year, therefore it is recommended to replace it after each heating season.
Antibacterial filter insert for Antares humidifier
The filter insert is equipped with an antibacterial treatment, which ensures an increase in the quality of the water inside the device.
Safety instructions
| Colour | bílá |
|---|---|
| Rozměry (cm) | 41.5 × 26.5 × 37 |
| Hlučnost | 28 dB |
| Časovač | ano |
| Noční režim | ano |
| Dálkové ovládání | ne |
| Automatická regulace | ano |
| Ionizátor | ano |
| Ovládání přes mobilní telefon | ne, ne |
| Počet stupňů výkonu | 3 |
| Rozměry (š × h × v) | 372 × 218 × 331 mm |
| Senzor vlhkosti | ano |
| Max. velikost místnosti/prostoru | 60 m2 |
| Max. příkon | 10 W |
| Regulátor vlhkosti (hygrostat) | ano |
| Aromaterapie | ano |
| Předehřev vody / příhřev mlžiny | ne |
| Princip zvlhčování | studený odpar |
| Změkčovací filtr (patrona) | ne |
| Air purification | ne |
| Colour | bílá |
|---|---|
| Rozměry (cm) | 41.5 × 26.5 × 37 |
| Hlučnost | 28 dB |
| Časovač | ano |
| Noční režim | ano |
| Dálkové ovládání | ne |
| Automatická regulace | ano |
| Ionizátor | ano |
| Ovládání přes mobilní telefon | ne, ne |
| Počet stupňů výkonu | 3 |
| Rozměry (š × h × v) | 372 × 218 × 331 mm |
| Senzor vlhkosti | ano |
| Max. velikost místnosti/prostoru | 60 m2 |
| Max. příkon | 10 W |
| Regulátor vlhkosti (hygrostat) | ano |
| Aromaterapie | ano |
| Předehřev vody / příhřev mlžiny | ne |
| Princip zvlhčování | studený odpar |
| Změkčovací filtr (patrona) | ne |
| Air purification | ne |










