Stylies Pegasus air purifier - black
The Stylies Pegasus air purifier is perfect for modern offices. When developing it, Swiss designers focused on the needs of people who spend more than a third of their day in offices. In the workplace, especially in open spaces where more people sit together, a lot of dirt and pollutants are created and then swirl around, which can cause health problems and allergic reactions. These are bacteria and viruses that spread through the air from sick colleagues, pollen and mold in the summer, or cigarette smoke in smoking workplaces.
Attractive appearance
The undoubted benefit of the Stylies Pegasus air purifier is its modern design with a completely unconventional shape resembling a designer vase. The purifier thus interacts positively with its environment and can be placed anywhere in an open space or against a wall. In order not to disturb with its operation, it is equipped with soundproof fans, which in the quietest mode are comparable to the sound of a regular computer.
Filter system
- Pre-filter: captures dust particles and other larger impurities flying through the air.
- HPP Filter SystemTM (High Potential Particle): is a highly efficient filter that works on the principle of a magnetic field. It captures pollen, mold, dust and smoke particles and also destroys bacteria and viruses with high efficiency. The HPP filter has an unlimited lifespan compared to the HEPA filter. You just need to wash it.
- Activated carbon filter: eliminates unpleasant odors, including cigarette smoke, and dangerous and irritating gases such as formaldehyde or various volatile substances that can occur indoors.
Low operating costs
The main HPP filter, which is responsible for all cleaning, is washable and also has an unlimited lifespan.
Other functions and features
- HPP Filter SystemTM – unique permanent and washable filter
- high air filtration efficiency up to 99.97%
- thanks to three fans suitable for larger rooms up to 50 m2 (125 m3), verified by TÜV certification
- 5 speeds, for different times of day or room sizes
- extremely quiet night mode with off signal
- low operating costs
- automatic switch-off timer in 2, 4, 8 hours
- essential oil cartridge, aromatherapy option
- certified Swiss quality(design product: Matti Walker)
- high-quality materials, exclusive matte finish
Safety instructions
| Colour | černá |
|---|---|
| Max. vzduchový výkon | 150 m3/h |
| Rozměry (cm) | 40 × 18 × 42.5 |
| Hlučnost | 60 dB |
| Časovač | ano |
| Noční režim | ano |
| Automatická regulace | ne |
| Indikátor výměny/údržby filtru | ne |
| Ionizátor | ne |
| Ovládání přes mobilní telefon | ne, ne |
| Počet stupňů výkonu | 5 |
| Rozměry (š × h × v) | 380 × 160 × 395 mm |
| Senzor pachů a plynů | ne |
| Senzor prachu | ne |
| Senzor světla | ne |
| Senzor vlhkosti | ne |
| Max. velikost místnosti/prostoru | 24 m2 |
| Zvlhčování vzduchu | ne |
| Max. příkon | 30 W |
| Colour | černá |
|---|---|
| Max. vzduchový výkon | 150 m3/h |
| Rozměry (cm) | 40 × 18 × 42.5 |
| Hlučnost | 60 dB |
| Časovač | ano |
| Noční režim | ano |
| Automatická regulace | ne |
| Indikátor výměny/údržby filtru | ne |
| Ionizátor | ne |
| Ovládání přes mobilní telefon | ne, ne |
| Počet stupňů výkonu | 5 |
| Rozměry (š × h × v) | 380 × 160 × 395 mm |
| Senzor pachů a plynů | ne |
| Senzor prachu | ne |
| Senzor světla | ne |
| Senzor vlhkosti | ne |
| Max. velikost místnosti/prostoru | 24 m2 |
| Zvlhčování vzduchu | ne |
| Max. příkon | 30 W |




