Stylies Signum air humidifier
The Stylies Signum evaporative air humidifier helps create a healthy and balanced environment in your home. It uses the natural principle of evaporation, thanks to which it humidifies the air gently and hygienically. The integrated hygrostat continuously monitors the humidity level and automatically maintains it at the set value. The spacious water tank ensures long and comfortable operation without frequent refilling.
Natural principle of air humidification
The Stylies Signum humidifier works on the principle of natural cold evaporation. The antibacterial filter evaporates water from the tank and at the same time captures dust and pollen from the air. Thanks to this technology, there is no risk of excessive humidification or damage to furniture, as can be the case with other types of humidifiers. Innovative DAST technology also increases the humidification efficiency by up to 30%. The fan directs the air flow directly onto the filter, accelerating evaporation and ensuring more efficient operation.
Other functions and features
- 3 levels of humidification
- Colored humidity indicator – green = optimal air humidity, orange = too dry air, red = no water in the tank
- night mode- the color indicator is off so as not to disturb you while you sleep
- timer – automatic shutdown of the device in 2, 4 or 8 hours
- practical top filling with water
- LED display – display of the current humidity value
- automatic shutdown when there is no water in the tank
- antibacterial water treatment – the ionizing silver cube uses the antimicrobial effect of silver to significantly improve water hygiene
- easy maintenance – you can put the lower tray of the device in the dishwasher
Package contents
Safety instructions
| Hmotnost | 3 kg |
|---|---|
| Napájení | ze sítě |
| Automatické vypnutí | ano |
| Rozměry (cm) | 38.2 × 34.9 × 37.5 |
| Hlučnost | 35 dB |
| Časovač | ano |
| Objem nádrže | 6,5 l |
| Noční režim | ano |
| Dálkové ovládání | ne |
| Automatická regulace | ano |
| Indikátor výměny/údržby filtru | ne |
| Ionizátor | ne |
| Ovládání přes mobilní telefon | ne, ne |
| Počet stupňů výkonu | 3 |
| Rozměry (š × h × v) | 328 × 298 × 303 mm |
| Max. velikost místnosti/prostoru | 55 m² |
| Max. příkon | 24 W |
| Regulátor vlhkosti (hygrostat) | ano |
| Aromaterapie | ne |
| Předehřev vody / příhřev mlžiny | ne |
| Princip zvlhčování | studený odpar |
| Max. zvlhčovací výkon | 400 ml/h |
| Změkčovací filtr (patrona) | ne |
| Air purification | ne |
| Vrchní plnění | ano |
| Regulace výkonu | ano |
| Barva | bílá, šedá |
| Hmotnost | 3 kg |
|---|---|
| Napájení | ze sítě |
| Automatické vypnutí | ano |
| Rozměry (cm) | 38.2 × 34.9 × 37.5 |
| Hlučnost | 35 dB |
| Časovač | ano |
| Objem nádrže | 6,5 l |
| Noční režim | ano |
| Dálkové ovládání | ne |
| Automatická regulace | ano |
| Indikátor výměny/údržby filtru | ne |
| Ionizátor | ne |
| Ovládání přes mobilní telefon | ne, ne |
| Počet stupňů výkonu | 3 |
| Rozměry (š × h × v) | 328 × 298 × 303 mm |
| Max. velikost místnosti/prostoru | 55 m² |
| Max. příkon | 24 W |
| Regulátor vlhkosti (hygrostat) | ano |
| Aromaterapie | ne |
| Předehřev vody / příhřev mlžiny | ne |
| Princip zvlhčování | studený odpar |
| Max. zvlhčovací výkon | 400 ml/h |
| Změkčovací filtr (patrona) | ne |
| Air purification | ne |
| Vrchní plnění | ano |
| Regulace výkonu | ano |
| Barva | bílá, šedá |







