Stylies Titan air humidifier
Stylies Titan is an ultrasonic humidifier designed for demanding customers. Its main advantages include its user comfort, high performance and double antibacterial protection of the water in the tank achieved by the Clean Cube Antibacterial Silver Cube and the preheating function. The integrated hygrostat automatically maintains the set humidity level in the room. This way you will not over-humidify the room.
Attractive appearance
The fan has superior technical processing and a contemporary design, which comes from a well-known Swiss design workshop. The device is suitable for larger spaces, such as living rooms or offices. Other advantages are very low noise and a timer, with which you can set the operating time and control consumption.
Key functions and features
- Ultrasonic air humidification function - cold fine water mist
- Automatic and manual mode with hygrostat for maintaining optimal or set target humidity
- Suitable for larger rooms up to 65 m2 (160 m3)
- Ultra quiet operation
- Adjustable timer for 1-12 hours
- Preheating function with subsequent cooling - protects the mist against bacteria
- Antibacterial silver cube Clean Cube - prevents the growth of bacteria in the water tank
- Demineralization cartridge included
- Touch control panel
- High-quality materials, glossy surface
- Verified Swiss quality
Accessories
Antibacterial silver cube Clean Cube
Patented technology of gradually releasing silver ions prevents the formation and multiplication of bacteria and fungi. Simply place the cube in the water tank. Immediately afterwards, the cube begins to react with the water. The cube's effectiveness is guaranteed for 1 year, so it is recommended to replace it after each heating season.
Demineralization cartridge
The demineralization cartridge is designed for ultrasonic humidifiers. Its action prevents the formation of limescale.
Safety instructions
| Colour | bílá |
|---|---|
| Rozměry (cm) | 27.5 × 24.5 × 39 |
| Hlučnost | 23,5 dB |
| Časovač | ano |
| Noční režim | ne |
| Dálkové ovládání | ne |
| Automatická regulace | ano |
| Ionizátor | ne |
| Ovládání přes mobilní telefon | ne, ne |
| Počet stupňů výkonu | 3 |
| Rozměry (š × h × v) | 346 × 235 × 200 mm |
| Senzor vlhkosti | ano |
| Max. velikost místnosti/prostoru | 65 m2 |
| Max. příkon | 105 W |
| Regulátor vlhkosti (hygrostat) | ano |
| Aromaterapie | ne |
| Předehřev vody / příhřev mlžiny | ano |
| Princip zvlhčování | ultrazvuk |
| Změkčovací filtr (patrona) | ano |
| Air purification | ne |
| Colour | bílá |
|---|---|
| Rozměry (cm) | 27.5 × 24.5 × 39 |
| Hlučnost | 23,5 dB |
| Časovač | ano |
| Noční režim | ne |
| Dálkové ovládání | ne |
| Automatická regulace | ano |
| Ionizátor | ne |
| Ovládání přes mobilní telefon | ne, ne |
| Počet stupňů výkonu | 3 |
| Rozměry (š × h × v) | 346 × 235 × 200 mm |
| Senzor vlhkosti | ano |
| Max. velikost místnosti/prostoru | 65 m2 |
| Max. příkon | 105 W |
| Regulátor vlhkosti (hygrostat) | ano |
| Aromaterapie | ne |
| Předehřev vody / příhřev mlžiny | ano |
| Princip zvlhčování | ultrazvuk |
| Změkčovací filtr (patrona) | ano |
| Air purification | ne |











