Ultrasonic air humidifier Lanaform Dobra
Why is it important to maintain optimal air humidity indoors?
Doctors recommend maintaining air humidity between 40 - 60%. If this limit is lower, it disrupts our immunity, dries out the mucous membranes and skin, irritates us to cough, promotes the spread of viruses and bacteria, and damages wooden furniture and musical instruments. Higher humidity, in turn, benefits mold and dust mites. Humidifiers can help us maintain optimal air humidity in our interiors, especially during the heating season.
Lanaform Dobra is an ultrasonic humidifier that will solve problems with dry air and help correct the humidity level in your interior. A large water tank with a capacity of 2.5 l ensures continuous operation of the humidifier for up to 12 hours. The device offers 2 humidification intensities - low (output 100 ml/hour) and high (output up to 150 ml/hour). If the water in the tank runs out, the device automatically turns off. Refilling water is very easy - you pour water into the device from above, which reduces the risk of spillage to a minimum. The humidifier also offers a night mode in which it will continue to humidify the air you breathe, but at the same time will not disturb your peaceful sleep.
Dobra is also equipped with LED light. You can choose from 3 shades of white (warm, neutral, cold) and add a touch of stylish light to your interior. If you like essential oils, DOBRA is the right choice. Choose your favorite scent and drip it directly into the water in the tank. Now you can enjoy the beneficial effects of aromatherapy right in your living room.
Humidifier features:
- LED light in 3 variants
- 2 intensity levels
- continuous operation 12 hours
- Suitable for aroma essence
- Night mode
- Easy filling from the top
The Belgian company Lanaform has a wide product portfolio, which mainly covers the areas of health, beauty and wellness. Thanks to a dynamic team, they were able to break through with their products abroad. Today, Lanaform sells to more than 30 countries around the world. One of the key ambitions is constant innovation and development using new technologies.
Safety instructions
| Rozměry (cm) | 40 × 50 × 100 |
|---|---|
| Hlučnost | < 35 dB (A) |
| Časovač | ne, ne |
| Noční režim | ano |
| Ionizátor | ne |
| Počet stupňů výkonu | 2 |
| Rozměry (š × h × v) | 179 × 179 × 255 mm |
| Max. velikost místnosti/prostoru | 25 m2 |
| Max. příkon | 25 W |
| Regulátor vlhkosti (hygrostat) | ne |
| Aromaterapie | ano |
| Předehřev vody / příhřev mlžiny | ne |
| Princip zvlhčování | Ultrazvukový |
| Změkčovací filtr (patrona) | ne |
| Air purification | ne |
| Vrchní plnění | ne |
| Regulace výkonu | ano |
| Rozměry (cm) | 40 × 50 × 100 |
|---|---|
| Hlučnost | < 35 dB (A) |
| Časovač | ne, ne |
| Noční režim | ano |
| Ionizátor | ne |
| Počet stupňů výkonu | 2 |
| Rozměry (š × h × v) | 179 × 179 × 255 mm |
| Max. velikost místnosti/prostoru | 25 m2 |
| Max. příkon | 25 W |
| Regulátor vlhkosti (hygrostat) | ne |
| Aromaterapie | ano |
| Předehřev vody / příhřev mlžiny | ne |
| Princip zvlhčování | Ultrazvukový |
| Změkčovací filtr (patrona) | ne |
| Air purification | ne |
| Vrchní plnění | ne |
| Regulace výkonu | ano |









