Ultrasonic air humidifier Lanaform H-200C
Automatic humidification with 3 power levels
The Lanaform H-200C smart air humidifier ensures perfect air quality in the room and helps you fight dry air, especially in winter. Thanks to the built-in hygrometer, automatic mode and three intensities, it guarantees optimal relative humidity. The built-in humidity sensor monitors the air quality in the room. It automatically adjusts the humidifier's power to keep the air humidity at the desired level. It diffuses extra fine cold mist while allowing you to enjoy the beneficial effects of essential oils. You can control the device remotely using the Lanaform Connect app. With its power of 300 ml/hour, it runs continuously for up to 12 hours. The humidifier also notifies you when the tank needs to be filled. It automatically switches off when there is no water.
Easy filling and cleaning
The H-200C humidifier belongs to a new generation of humidifiers in which the tank is filled from above. This opening, together with the transport handle, makes it much easier to fill and empty the tank or clean it.
Even and optimal circulation throughout the room
360° uUltrasonic diffusion disperses ultra-fine steam evenly throughout the room. Drop a few drops directly into the water tank and enjoy the benefits of essential oils. The humidifier is backlit with a soft atmospheric light that will add a touch of decoration to your home.
Digital display
The display provides all the necessary information, thanks to which you will always have it under control. It shows not only the humidity level, but also the timer and night mode. The humidifier can also be controlled using the Lanaform Connect app. Connect your phone to the user-friendly app and monitor or control the device from anywhere in the world.
Optimal filtration
The H-200C is equipped with a zeolite antibacterial anti-scale filter, which ensures clean and hygienic mist discharge.
Device features:
- Top filling
- Easy cleaning
- LED touch control panel
- Essential oil diffusion
- Zeolite antibacterial filter
- Aroma diffusion
- Night mode
- Automatic shut-off
The Belgian company Lanaform has a wide product portfolio, which mainly covers the areas of health, beauty and wellness. Thanks to a dynamic team, they have also been able to break through with their products abroad. Today, Lanaform sells to more than 30 countries around the world. One of the key ambitions is constant innovation and development using new technologies.
Safety instructions
| Rozměry (cm) | 40 × 50 × 100 |
|---|---|
| Hlučnost | 32 dB |
| Časovač | ano |
| Noční režim | ano |
| Ionizátor | ne |
| Rozměry (š × h × v) | 170 × 170 × 257 mm |
| Max. velikost místnosti/prostoru | 30 m2 |
| Max. příkon | 25 W |
| Regulátor vlhkosti (hygrostat) | ano |
| Aromaterapie | ano |
| Předehřev vody / příhřev mlžiny | ne |
| Princip zvlhčování | ultrazvuk |
| Změkčovací filtr (patrona) | ano |
| Air purification | ne |
| Vrchní plnění | ano |
| Regulace výkonu | ano |
| Rozměry (cm) | 40 × 50 × 100 |
|---|---|
| Hlučnost | 32 dB |
| Časovač | ano |
| Noční režim | ano |
| Ionizátor | ne |
| Rozměry (š × h × v) | 170 × 170 × 257 mm |
| Max. velikost místnosti/prostoru | 30 m2 |
| Max. příkon | 25 W |
| Regulátor vlhkosti (hygrostat) | ano |
| Aromaterapie | ano |
| Předehřev vody / příhřev mlžiny | ne |
| Princip zvlhčování | ultrazvuk |
| Změkčovací filtr (patrona) | ano |
| Air purification | ne |
| Vrchní plnění | ano |
| Regulace výkonu | ano |









