Winix Zero S air purifier
The intelligent Winix ZERO S air purifier with fully automatic mode is suitable for medium-sized spaces, such as living rooms, entrance halls, offices or surgeries. It combines high air performance with high filtration efficiency and very low energy consumption. Users will appreciate the simple operation and low maintenance.
The advanced filtration system of the air purifier consists of a pre-filter, HEPA filter H13, active carbon filter and PlasmaWave® technology. It filters dust, pollen, animal allergens, cigarette smoke, bacteria and viruses, mold spores, organic chemicals and unpleasant odors from the air.
Key functions and features
- recommended for rooms up to 100 m2 (routine cleaning, prevention)
- recommended room size for allergy and asthma sufferers is up to 41 m2 (filtered 4.5 times per hour)
- 4 stages of air purification with an efficiency of 99.999% (washable pre-filter, HEPA H13, AOCTM filter and activated carbon, PlasmaWave®)
- 3 operating modes - automatic, manual and night
- dust sensor - sensitively evaluates air quality and automatically regulates cleaning performance
- colorful air quality indicator - 3 levels
- filter replacement indication - intelligent evaluation based on operating time and cleaning performance
- light sensor - switches to night mode, dimming the panel brightness and switching the purifier to silent mode
- clear control panel with LED indication
- 4 speed modes
- Award-winning design – Red Dot Design Award, iF Design Award
Air quality indicator
The dust particle sensor continuously monitors the air quality in the room and automatically regulates the performance of the purifier. When the sensor detects pollution (stirred dust, smoke, ultra-fine particles), the air quality indicator changes color and a higher cleaning speed is activated. This way, the purifier actively responds to pollution in the air that you would otherwise breathe.
Highly efficient filter system
AOCTM activated carbon filter
Removes odors, various harmful gases and volatile organic compounds from the air.
HEPA filter H13
Captures up to 99.999% of all allergens and impurities from 0.003 microns in size, such as pollen grains, dust mites, mold spores, ultrafine dust particles, animal allergens, bacteria, microorganisms and smoke.
PlasmaWave Technology®
Advanced plasma technology creates positive and negative ions, which break down impurities in the air at the molecular level and also gives it a fresh charge, as it does in nature. It helps neutralize odors, harmful gases, volatile organic compounds and destroys viruses and bacteria. The cleaning process does not produce harmful ozone.
Certified efficiency
ECARF - this certification is only granted to products that meet strict efficiency criteria and are therefore suitable for people suffering from allergies. One of the requirements is a strict criterion regarding ozone production.
UK Allergy – this certificate awarded by The British Allergy Foundation declares that the product has been tested in an independent laboratory with proven effectiveness in removing or reducing allergens.
Safety instructions
| Colour | Šedá;Bílá |
|---|---|
| Max. vzduchový výkon | 410 m?/h |
| Rozměry (cm) | 26.6 × 43.7 × 65.1 |
| Hlučnost | 51 dB |
| Časovač | ne, ne |
| Noční režim | ano |
| Dálkové ovládání | ne |
| Automatická regulace | ano |
| Ionizátor | ano (plazmový) |
| Ovládání přes mobilní telefon | ne, ne |
| Počet stupňů výkonu | 4 |
| Senzor pachů a plynů | ne |
| Senzor prachu | ano |
| Senzor světla | ano |
| Senzor vlhkosti | ne |
| Max. velikost místnosti/prostoru | 65 m2 |
| Zvlhčování vzduchu | ne |
| Max. příkon | 65 W |
| Colour | Šedá;Bílá |
|---|---|
| Max. vzduchový výkon | 410 m?/h |
| Rozměry (cm) | 26.6 × 43.7 × 65.1 |
| Hlučnost | 51 dB |
| Časovač | ne, ne |
| Noční režim | ano |
| Dálkové ovládání | ne |
| Automatická regulace | ano |
| Ionizátor | ano (plazmový) |
| Ovládání přes mobilní telefon | ne, ne |
| Počet stupňů výkonu | 4 |
| Senzor pachů a plynů | ne |
| Senzor prachu | ano |
| Senzor světla | ano |
| Senzor vlhkosti | ne |
| Max. velikost místnosti/prostoru | 65 m2 |
| Zvlhčování vzduchu | ne |
| Max. příkon | 65 W |








