Boneco W300 humidifier and air washer
The Boneco W300 humidifier and air washer is designed for your maximum comfort. The device is controlled with a single button, with which you can choose one of two preset modes. Day mode and a special night mode, which reduces the noise of the device. The Boneco W300 is very suitable for allergy sufferers and asthmatics. The device not only humidifies the air, but also cleans it of larger particles such as dust and pollen. Thanks to the large additional tank, the humidifier can operate for up to 3 days without any intervention. If the water in the tank runs out, the red LED will light up and the device will automatically turn off.
What you will certainly appreciate is its ecological operation. The device consumes very little energy and does not need any additional consumables such as filters, etc. Thanks to its great modern design, it fits into any interior (living room, children's room, office). Boneco does not only think about perfect design, but also about ease of use. Most parts can be placed in the washing machine or dishwasher, which saves you time. If you like a fragrant home, use the aroma essence container. Drop a few drops on a piece of cotton wool and place in the container.
Description of the BONECO W300 humidification system:
Air evaporation mats humidify and purify the air without the need for filters. The specially shaped humidification drum with the evaporation mat rotates and soaks in water, which adds moisture to the surrounding air. The water acts as a natural filter that cleans the air of impurities (e.g. dust, pollen and particulate odors). The self-regulating evaporation principle ensures the correct air humidity in the room, because the air automatically draws in as much moisture as it needs at any given time. The evaporation mats can be used all year round. Thanks to the principle of natural cleaning without the need for chemicals or other additives, they are also suitable for allergy sufferers.
Features:
- 2 preset modes (Day and Night)
- Low energy consumption
- Extra long operation thanks to large water tank
- Automatic shutdown when the tank is empty
- Accessories can be washed in a washing machine or dishwasher
- Aroma essence tank
- Cleans the air from large particles such as dust and pollen
Recommended accessories:
Silver ionization stick A7017 - guarantees hygienic safety of water. By releasing silver ions into the water, it prevents microorganisms from living. Its lifespan is 1 year. It does not work based on any chemical reaction, its use is completely safe and harmless.
Calc Off A7417- cleaning and descaling agent for all air humidifiers.
Do you want to control your humidifier with your phone using the great Boneco app? Choose the Boneco W400 device.
The history of the family company Boneco AG dates back to 1956. In that year, Hans Frei and his son Roland founded Plaston in the garage of their family home in Switzerland. Their story is one of the happy ones. The company, which today operates under the name Boneco, has become a very successful international company on the global market in the field of air treatment. Many years of experience have put Boneco at the forefront of quality and design.
Safety instructions
| Rozměry (cm) | 40 × 50 × 100 |
|---|---|
| Hlučnost | 43 dB |
| Časovač | ne, ne |
| Noční režim | ano |
| Ionizátor | ne |
| Ovládání přes mobilní telefon | ne, ne |
| Rozměry (š × h × v) | 280 × 400 × 412 mm |
| Max. velikost místnosti/prostoru | 50 m2 |
| Max. příkon | 22,8 W |
| Regulátor vlhkosti (hygrostat) | ne |
| Aromaterapie | ano |
| Předehřev vody / příhřev mlžiny | ne |
| Princip zvlhčování | studený odpar |
| Air purification | ano, částečně |
| Vrchní plnění | ne |
| Regulace výkonu | ano, 2 stupně |
| Rozměry (cm) | 40 × 50 × 100 |
|---|---|
| Hlučnost | 43 dB |
| Časovač | ne, ne |
| Noční režim | ano |
| Ionizátor | ne |
| Ovládání přes mobilní telefon | ne, ne |
| Rozměry (š × h × v) | 280 × 400 × 412 mm |
| Max. velikost místnosti/prostoru | 50 m2 |
| Max. příkon | 22,8 W |
| Regulátor vlhkosti (hygrostat) | ne |
| Aromaterapie | ano |
| Předehřev vody / příhřev mlžiny | ne |
| Princip zvlhčování | studený odpar |
| Air purification | ano, částečně |
| Vrchní plnění | ne |
| Regulace výkonu | ano, 2 stupně |














