Lanaform Charly air humidifier
Ultrasonic air humidifier for children Lanaform Charly
The Lanaform Charly air humidifier will become a caring helper for your child. It will ensure peaceful nights thanks to its high humidification capacity, which will fill the room with healthy and clean air. It is energy-efficient, has a cheerful appearance and is suitable for spaces with children.
The tank capacity is 5 l. The ventilation system disperses water in the form of cold steam, thus supplying the required humidity. The Charly air humidifier is able to humidify for more than 17 hours. The quiet operation of the device allows operation even at night. An ionization silver bar can be purchased, which guarantees the hygienic safety of the water and is effective against bacteria.
It is equipped with a container for essential oils, a built-in air ionizer with continuous operation and an indicator of an empty water tank. The device is quiet and allows you to adjust the amount of steam.
Humidifier features:
- Increases and maintains relative humidity in the room
- Removes electrostatic charge
- Improves air quality in the room
- Lasts up to 17 hours
- Aroma essence reservoir
Too dry and poor-quality air can be the cause of a number of diseases: respiratory tract diseases, respiratory problems, dehydration, etc. The most comfortable relative humidity for humans is between 45% and 55%.
The Belgian company Lanaform has a wide product portfolio, which mainly covers the areas of health, beauty and wellness. Thanks to a dynamic team, they were able to break through with their products abroad. Today, Lanaform sells to more than 30 countries around the world. One of the key ambitions is constant innovation and development using new technologies.
Safety instructions
| Rozměry (cm) | 26 × 26 × 36 |
|---|---|
| Hlučnost | 25 dB |
| Časovač | ne, ne |
| Noční režim | ne |
| Ionizátor | ne |
| Rozměry (š × h × v) | 235 × 240 × 330 mm |
| Max. velikost místnosti/prostoru | 25 m2 |
| Max. příkon | 36 W |
| Regulátor vlhkosti (hygrostat) | ne |
| Aromaterapie | ano |
| Předehřev vody / příhřev mlžiny | ne |
| Princip zvlhčování | ultrazvuk |
| Změkčovací filtr (patrona) | ne |
| Air purification | ne |
| Vrchní plnění | ne |
| Regulace výkonu | ano |
| Rozměry (cm) | 26 × 26 × 36 |
|---|---|
| Hlučnost | 25 dB |
| Časovač | ne, ne |
| Noční režim | ne |
| Ionizátor | ne |
| Rozměry (š × h × v) | 235 × 240 × 330 mm |
| Max. velikost místnosti/prostoru | 25 m2 |
| Max. příkon | 36 W |
| Regulátor vlhkosti (hygrostat) | ne |
| Aromaterapie | ano |
| Předehřev vody / příhřev mlžiny | ne |
| Princip zvlhčování | ultrazvuk |
| Změkčovací filtr (patrona) | ne |
| Air purification | ne |
| Vrchní plnění | ne |
| Regulace výkonu | ano |











