Alfda ALW350 humidifier and air washer
The Alfda ALW350 air washer will help humidify the air in the room while reducing the amount of pollutants in the air that can irritate the eyes, mucous membranes in the nose and mouth or cause respiratory problems. Thanks to the built-in hygrostat, it automatically maintains the humidity level at a healthy value of around 50%.
Natural cold evaporation
The humidifier is equipped with a large water tank with a volume of 5.2 liters, into which a set of humidifying discs is inserted. Their rotation naturally releases moisture into the air in the room. During operation, a water film is formed between the discs, which washes away particles in the water bath and noticeably improves the air quality indoors.
HEPA filter with activated carbon layer
Compared to conventional air washers, the Alfda ALW350 works much more efficiently thanks to a pair of combined HEPA and carbon filters that are inserted on both sides of the device. With an efficiency of 99.5%, it effectively filters pollen, fine dust, bacteria and gaseous pollutants from the air.
Intuitive touch screen
You can easily make all device settings, such as activating the timer, regulating the power or switching the operating mode, using the touch screen located on the top of the device. The current operating data is displayed on an easy-to-read LED display.
Hygienic operation
To ensure hygienic operation, the Alfda ALW350 air washer is equipped with an antibacterial stick BSS-STICK (Bio-Silver Stone), which prevents the growth of germs and bacteria in the water by releasing silver ions. It also prevents the formation of unpleasant odors. The average lifespan of the stick is 6-12 months.
Other functions and features
- 3 power levels
- timer – automatic shutdown of the device after 1-8 hours
- color humidity indicator
- ionizer – reduces dust and helps refresh the air in the room
- sleep mode
- mood night light
- automatic shutdown when there is no water
- child lock
Safety instructions
| Colour | bílá, černá |
|---|---|
| Max. vzduchový výkon | 330 m3/h |
| Rozměry (cm) | 37 × 37 × 46.5 |
| Hlučnost | 34 dB |
| Časovač | ano |
| Noční režim | ano |
| Dálkové ovládání | ne |
| Automatická regulace | ano |
| Indikátor výměny/údržby filtru | ne |
| Ionizátor | ano |
| Ovládání přes mobilní telefon | ne, ne |
| Počet stupňů výkonu | 3 |
| Rozměry (š × h × v) | 325 × 325 × 405 mm |
| Senzor vlhkosti | ano |
| Max. velikost místnosti/prostoru | 35 m2 |
| Max. příkon | 12,5 W |
| Regulátor vlhkosti (hygrostat) | ano |
| Aromaterapie | ne |
| Předehřev vody / příhřev mlžiny | ne |
| Princip zvlhčování | studený odpar |
| Změkčovací filtr (patrona) | ne |
| Colour | bílá, černá |
|---|---|
| Max. vzduchový výkon | 330 m3/h |
| Rozměry (cm) | 37 × 37 × 46.5 |
| Hlučnost | 34 dB |
| Časovač | ano |
| Noční režim | ano |
| Dálkové ovládání | ne |
| Automatická regulace | ano |
| Indikátor výměny/údržby filtru | ne |
| Ionizátor | ano |
| Ovládání přes mobilní telefon | ne, ne |
| Počet stupňů výkonu | 3 |
| Rozměry (š × h × v) | 325 × 325 × 405 mm |
| Senzor vlhkosti | ano |
| Max. velikost místnosti/prostoru | 35 m2 |
| Max. příkon | 12,5 W |
| Regulátor vlhkosti (hygrostat) | ano |
| Aromaterapie | ne |
| Předehřev vody / příhřev mlžiny | ne |
| Princip zvlhčování | studený odpar |
| Změkčovací filtr (patrona) | ne |













