Boneco W200 air humidifier
Easy to use, easy to clean and nice design. These features are the common denominator of the Boneco W200. The entire humidifier is dominated by a rotary control knob on the front, which allows you to choose from two preset modes (day and night). Thanks to the fragrance drawer, you can enjoy your favorite scent throughout the interior. Choose an aroma oil, put a few drops on a piece of cotton wool and place it in the compartment. If the water in the tank runs out, the LED display lights up. The dishwasher then automatically switches off and can be filled with fresh water. Cleaning the device is very easy. You simply put the water base and evaporation mats in the washing machine or dishwasher. The modern design also fits into any living room or office, and customers appreciate its exceptional performance.
Description of the BONECO W200 humidification system:
Air evaporative mats humidify and purify the air without the need for filters. The specially shaped humidifying drum with the evaporative mat rotates and soaks in water, which adds moisture to the surrounding air. The water acts as a natural filter that purifies the air from impurities (e.g. dust, pollen and particulate odors). The self-regulating evaporation principle ensures the correct humidity in the room, as the air automatically draws in as much moisture as it needs at any given time. The evaporative mats can be used all year round. Thanks to the natural cleaning principle without the need for chemicals or other additives, they are also suitable for allergy sufferers.
Features:
- High humidification efficiency thanks to the innovative humidification mat
- Cleans the air from large particles such as dust and pollen
- Easy cleaning in the washing machine or dishwasher
- Convenient handling thanks to direct filling of the water base
- Pleasant design for your home
- Low energy consumption
- Two power levels (Day and Night)
- Automatic shutdown when the container is empty
- Aroma essence container
- Included in the package:
Ionization silver bar - guarantees the hygienic safety of water. By releasing silver ions into the water, it makes life impossible for microorganisms. Its lifespan is 1 year. It does not work based on any chemical reaction, its use is completely safe and harmless.
Other suitable accessories:
Calc Off A7417- cleaning and descaling agent for all air humidifiers.
The history of the family company Boneco AG dates back to 1956. In that year, Hans Frei and his son Roland founded the Plaston company in the garage of their family home in Switzerland. Their story is one of the happy ones. The company, which today operates under the name Boneco, has become a very successful international company on the global market in the field of Air Treatment. Many years of experience have put Boneco at the forefront of quality and design.
Safety instructions
| Rozměry (cm) | 35 × 30 × 47.5 |
|---|---|
| Hlučnost | 43 dB |
| Časovač | ne, ne |
| Noční režim | ano |
| Ionizátor | ne |
| Rozměry (š × h × v) | 280 × 280 × 412 mm |
| Max. velikost místnosti/prostoru | 50 m2 |
| Max. příkon | 23 W |
| Regulátor vlhkosti (hygrostat) | ne |
| Aromaterapie | ano |
| Předehřev vody / příhřev mlžiny | ne |
| Princip zvlhčování | studený odpar |
| Změkčovací filtr (patrona) | ne |
| Vrchní plnění | ne |
| Regulace výkonu | ano |
| Rozměry (cm) | 35 × 30 × 47.5 |
|---|---|
| Hlučnost | 43 dB |
| Časovač | ne, ne |
| Noční režim | ano |
| Ionizátor | ne |
| Rozměry (š × h × v) | 280 × 280 × 412 mm |
| Max. velikost místnosti/prostoru | 50 m2 |
| Max. příkon | 23 W |
| Regulátor vlhkosti (hygrostat) | ne |
| Aromaterapie | ano |
| Předehřev vody / příhřev mlžiny | ne |
| Princip zvlhčování | studený odpar |
| Změkčovací filtr (patrona) | ne |
| Vrchní plnění | ne |
| Regulace výkonu | ano |
















