Stylies Alaze air humidifier
The Stylies Alaze humidifier is a small, natural, intelligent and very energy-saving device that can not only humidify the air, but also purify it. It uses the principle of natural evaporation with innovative DAST technology, which brings its performance and efficiency to the level of humidifiers with two filters. The light indicator will tell you what the environment is like in the room or if you need to add water. The device has a manual and automatic mode that maintains the optimal humidity level in the room.
Key functions and features
- Air purification and humidification function by natural cold evaporation
- DAST technology – up to 30% higher efficiency and humidification performance compared to classic cold-evaporation humidifiers
- Automatic mode - integrated hygrostat maintains air humidity at an optimal value between 40-60%
- Suitable for medium-sized rooms up to 40 m2 (110 m3)
- 3 speeds
- Quiet operation – suitable for bedrooms and children's rooms
- Tank: 3 l with water level indicator
- Adjustable timer 2, 4, 8 h
- Night mode - all LEDs off
- Easy maintenance - base can be cleaned in the dishwasher
- The water in the tank is protected by antibacterial silverISCTM, included
- The package includes an antibacterial filter
- Designer product: Fabian Zimmerli, proven Swiss quality
Safety instructions
Parameters
| Colour | bílá |
|---|---|
| Rozměry (cm) | 32.3 × 20 × 31.5 |
| Hlučnost | 27 dB |
| Časovač | ano |
| Noční režim | ano |
| Dálkové ovládání | ne |
| Automatická regulace | ano |
| Ionizátor | ne |
| Ovládání přes mobilní telefon | ne, ne |
| Počet stupňů výkonu | 3 |
| Rozměry (š × h × v) | 280 ×160 × 271 mm |
| Senzor vlhkosti | ano |
| Max. velikost místnosti/prostoru | 40 m2 |
| Max. příkon | 3,5 W |
| Regulátor vlhkosti (hygrostat) | ano |
| Aromaterapie | ne |
| Předehřev vody / příhřev mlžiny | ne |
| Princip zvlhčování | studený odpar |
| Změkčovací filtr (patrona) | ne |
| Air purification | ne |
Download
Stylies_Alaze_navod_CZ_SK.pdf (pdf, 6.6 MB)
| Colour | bílá |
|---|---|
| Rozměry (cm) | 32.3 × 20 × 31.5 |
| Hlučnost | 27 dB |
| Časovač | ano |
| Noční režim | ano |
| Dálkové ovládání | ne |
| Automatická regulace | ano |
| Ionizátor | ne |
| Ovládání přes mobilní telefon | ne, ne |
| Počet stupňů výkonu | 3 |
| Rozměry (š × h × v) | 280 ×160 × 271 mm |
| Senzor vlhkosti | ano |
| Max. velikost místnosti/prostoru | 40 m2 |
| Max. příkon | 3,5 W |
| Regulátor vlhkosti (hygrostat) | ano |
| Aromaterapie | ne |
| Předehřev vody / příhřev mlžiny | ne |
| Princip zvlhčování | studený odpar |
| Změkčovací filtr (patrona) | ne |
| Air purification | ne |
Stylies_Alaze_navod_CZ_SK.pdf (pdf, 6.6 MB)















